Ponuka výletov pre základné školy -

EKOVÝLETY & SOS/Birdlife Slovensko

Slovensko

Devínskou Kobylou

premietanie

V blízkosti hlavného mesta sa rozkladá pri sútoku Moravy a Dunaja jeden z klenotov prírodných území na Slovensku. Hoci je v tesnej blízkosti obývaných území, stále má čo ponúknuť. Geologická lokalita svetového významu, nádherná botanická záhrada Malých Karpát a vtáčí raj patrí k najkrajším zákutiam Bratislavy. Poďte s nami spoznať toto jedinečné a magické územie s nádhernými výhľadmi až na rakúske Alpy.

Cena výletu: 2 EUR/žiak (bez dopravy).

img


Devínske Jazero pod drobnohľadom

premietanie

Územie Devínskeho jazera patrí k najväčším oblastiam zamokrených lúk v strednej Európe s rozlohou 20 km2. Predstavuje jedinečný prírodný priestor kam sa rieka Morava rozlieva počas veľkých vodných stavov. Vtedy sa Devínske jazero naozaj stáva jazerom. Uvidíme zaujímave lužné lesy, mŕtve ramená, vodné vtáctvo ako aj dravce, ktoré sem chodia loviť a odpočívať.

Cena výletu: 2 EUR/žiak (bez dopravy).

img


Šaštínskou prírodou

premietanie

V malebnom kúte Záhorskej nížiny sa nachádza mestečko Šaštín-Stráže, známe najmä religióznym významom na Slovensku. Každoročné púte, ktoré sa tu konajú patria k najnavštevovanejším v celej republike. Pozornosť púta bazilika Sedembolestnej Panny Márie uprostred mesta, ktorú nevynecháme. Šaštín-Stráže je známy aj svojimi prírodnými zákutiami, do ktorých nazrieme na chvíľu počas našej objavnej cesty Záhorím. Pripomenieme si ako vyzerá piesočnatá Záhorská nížina, kde má človek občas pocit, že je na púšti. Okrem pieskových dún navštívime aj vzácnu mokraď - Vanišovec, čo je dôkazom toho, že vodu možno nájsť aj na púšti.

Cena výletu: 2 EUR/žiak (bez dopravy).

img


Tajomná krajina Plavcov

premietanie

Nazrime do tajomných zákutí Malých Karpát, kde sa rozkladá jedno nádherné krasové územie - Plavecký kras. V národnej prírodnej rezervácii Pohanská nájdeme vzácne druhy rastlín a živočíchov, ako aj starobylé keltské pamiatky. Zo zrúcaniny Plaveckého hradu sa nám naskytnú čarovné výhľady na celé Záhorie.

Cena výletu: 2 EUR/žiak (bez dopravy).

img


Dolina Hlboča, Molpír a Smolenický zámok

premietanie

Krajina pod Zárubami - najvyšším bodom Malých Karpát ponúka jedinečné možnosti na spoznávanie živej a neživej prírody. Prítomnosť Smolenického krasu umožňuje návštevu jedinej sprístupnenej jaskyne na západnom Slovensku. Počas vychádzky navštívime aj nádhernú rezerváciu doliny Hlboča, kde sú zachované lesy rastúce na skalách. Ako pohľad do dávnej minulosti nám poslúži nálezisko Molpír z obdobia prvých obyvateľov tajomného pohoria.

Cena výletu: 2 EUR/žiak (bez dopravy).

img


Banská Štiavnica - klenotnica baníctva na Slovensku

premietanie

Banská Štiavnica je starobylé banícke mestečko ukryté v Štiavnických vrchoch. Je to mesto s prvou banskou akadémiou na svete, nádherným historickým jadrom ako aj desiatkami kilometrov baní pod svojím povrchom. Práve bane a tažba vzácnych kovov, preslávili toto miesto v celom Rakúsko-Uhorsku a vo svete. Výlet nás zavedie do bane Maximilián, kde strávili dve nezabudnuteľne hodiny, pozrieme si geologickú expozíciu priamo v banskom múzeu a vystúpime na najkrajší výhľadový bod nad mestom – Banskoštiavnickú kalváriu. Návštevu zakončíme na Radničnom námestí priamo v srdci Banskej Štiavnice.

Cena zahŕňa: vstupné do Banského múzea (2 EUR/žiak (minimálne 15 žiakov).
V cene nie je zahrnuté: vstupy do iných pamiatok, poistenie.
Cena výletu: 4 EUR/žiak (bez dopravy).

img


Súľovské vrchy a Manínska tiesňava

premietanie

Súľovské vrchy tvoria nádherné skalné útvary vytvorené činnosťou vetra a zrážok v horninách zvaných zlepence. Vznikli v treťohorách zlepením opracovaných, vyhladených kameňov (okruhliakov). Výlet povedie okružnou trasou v Súľovských skalách, kde sa vytvorilo nádherné skalné mestečko s množstvom vežičiek a skalných stien. Pokračovať budeme návštevou zrúcaniny hradu Súľov. Sprievodcu nám bude robiť malebný náučný chodník. Cestou späť sa zastavíme v jednej z najkrajších tiesňav na Slovensku – Manínskej tiesňave.

Cena výletu: 3 EUR/žiak (bez dopravy).

img


Vršatské bradlá a hrad Lednica

premietanie

Bizardné skalné útvary nad obcou Vršatec, priťahujú pohľady návštevníkov, ktorí prechádzajú týmto krajom. Začíname v obci Vršatec, kde navštívime zrúcaninu rovnomenného hradu. Pokračujeme cez skalné mesto po značke do Červený Kameň. Nad ňou sa pýši Červenokamenské bradlo. Výlet zakončíme na jednom z najnedostupnejších hradov na Slovensku – Lednica.

Cena výletu: 3 EUR/žiak (bez dopravy).

imgRakúsko

Dunajská divočina v Rakúsku

premietanie

Národný park Donau Auen (Dunajské luhy) začína tesne za hranicami s Rakúskom na sútoku Moravy a Dunaja. Chráni lužné lesy druhej najdlhšej rieky Európy. Je to približne 60 km dlhý a 5-8 km široký pás lužných lesov po jej obidvoch stranách. Sídlo je v obci Orth an der Donau, presnejšie v stredovekom hrade z 15. storočia. Prehliadka je veľmi netradičná, k dispozícii sú štyri prezentačné miestnosti s interaktívnymi rekvizitami o Dunaji. Potom prichádza na rad Zámocký ostrov so 17 atrakciami („Podvodný svet“ – budova zapustená pod zem s pôvodnými dunajskými druhmi rýb, terérium s korytnačkami, hadmi, bocianie hniezdo...). Nakoniec sa prejdeme v lužných lesov priamo v národnom parku.

Náklady výletu: vstupné: skupinové pre školy 7,50 EUR/žiak, učitelia zdarma, individuálne 10,90 EUR/dospelí, 5,50 EUR/dieťa.

Cena výletu: 2 EUR/žiak bez dopravy (17 EUR/žiak s dopravou – kompletný balík).

img


Bocian biely, kráľ Marcheggu a Schlosshof

premietanie

Rakúske Pomoravie skrýva v sebe zachovaný kút Dolného Rakúska, ktorý pretrval vďaka „intenzívnej ochrane“ pohraničiarov najmä v období bývalého režimu. Je to mimoriadne cenné a ohrozené územie, chránené na našej a rakúskej strane. Marchegg stará obec pri rieke Morava je zaujímavými územím nielen pre svoju históriu, ale aj vďaka prírode. Súčasťou obce je rezervácia, ktorá hostí každoročne najväčšiu kolóniu bocianov bielych v Európe, ktoré hniezdia na stromoch. Priamo pri Marcheggskom zámku začína vstup do nej. Cestou späť je možné sa zastaviť na jednom z najkrajších poľovných zámkov v Rakúsku – Schlosshofe. Expozícia je členená do troch častí – interiéry zámku, botanická záhrada a hospodárske budovy spolu s mini zoologickou záhradou.

Náklady výletu: vstupné do prírodnej rezervácie zadarmo a na Schlosshof vstupné 9,50 EUR/osoba (zľavy pre dôchodcov a študentov 7 EUR, deti do 6 rokov zadarmo), poistné.

Cena výletu: 2 EUR/žiak bez dopravy (17 EUR/žiak cena s dopravou – kompletný balík, 10 EUR/žiak cena s dopravou bez návštevy zámku Schlosshof).

img


Národný park Neziderské jazero

premietanie

Neziderské jazero predstavuje výnimočnú vodnú plochu, kde sa zdržiavajú viaceré vzácne vodné druhy vtáctva. Nenadarmo bolo vyhlásené za lokalitu UNESCO a chránené vtáčie územie v Rakúsku. Trasa povedie do mestečka Illmitz, kde si pozrieme centrum národného parku s výstavnými miestnosťami. Potom zamerime k pozorovacím vežiam v teréne a následne sa prevezieme na lodi priamo na jazere.

Náklady výletu: vstupné do národného parku je zadarmo, výletná plavba loďou po Neziderskom jazere stojí 6 EUR/osoba.

Cena výletu: 2 EUR/žiak bez dopravy (17 EUR/žiak cena s dopravou – kompletný balík).

img


Medvedia tiesňava (Bärenschutzklamm)

premietanie

Najväčšia sústava kaskád a vodopádov v Rakúsku. Je sprístupnená systémom 164 rebríkov, visutých chodníkov a premostení. Na celkovej dĺžke 1300 m prekonáva prevýšenie 350 m. Pre oddych a občerstvenie nám poslúžia štýlové alpské hostince Zum Gutten Hirten a Steirischer Jokl. Pozrieme si aj jedinečný lesný kostolík Schüsserlbrunn, situovaný v skalnej stene. Prevýšenie túry je 900 m. Pre zdatnejších je pripravený aj výstup s prevýšením 400 m na vládcu tohto územia, 1720 m vysoký, skalnatý vrchol Hochlantsch. Poplatok za vstup do tiesňavy je 2,7 EUR. Výlet bude mať dĺžku 12 km s prevýšením 900 m (s výstupom na Hochlantsch je prevýšenie o 400 m vyššie a 2,5 km dlhšie).

Vzdialenosť od Bratislavy: 230 km
Trasa: Bratislava – Semmering – Bruck an der Mur – Mixnitz a späť
Dlžka: Celodenný výlet, 6 – 8 hodín

Cena výletu: 3 EUR/žiak bez dopravy. Cena s dopravou je 20 EUR/žiak.

img


Wasserlochklamm – kráľovná tiesňav v Rakúsku

premietanie

Wasserlochklamm patrí k najpozoruhodnejším rakúskym prírodným zaujímavostiam. Ako už hovorí samotný názov, hlavnú úlohu v ňom zohráva voda. Tá pramení v jaskyni Wasserloch, vysoko nad dolinou rieky Salza a zásobuje 5 vodopádov a početné kaskády kaňonu Wasserlochklamm. Vodopády su vysoké 37, 39, 28, 26 a 22 m, čím spoločne dosahujú dĺžku 152 m. Kaňon je dlhý 900 m a prekonáva prevýšenie 300 výškových metrov. Výstup je zabezpečený stabilnými drevenými visutými chodníkmi a mostíkmi. Zostup vedie cez les chodníkom Jägerriedel. Celý okruh zaberie asi tri hodiny. Vstupnou bránou do tiesňavy je 65 m dlhý oceľový lanový most, visiaci 20 m nad korytom rieky Salza. Pri ňom je pre návštevníkov pripravená možnosť pochutnať si na tradičnej štajerskej kuchyni vo Wasserlochschenku. Poplatok za vstup do tiesňavy je 3,5 EUR.

Vzdialenosť od Bratislavy: 250 km
Trasa: Bratislava – Schwechat – St. Polten – Ybbs an der Donau - Palfau a späť
Dĺžka: celodenný výlet, 8 hodín

Cena výletu: 3 EUR/žiak bez dopravy.

imgExkurzie zorganizujeme aj podľa vašich želaní v okolí vašej školy, vo vašom okrese a kraji, podľa vašich tipov a prianí. Minimálny počet detí na exkurzii je 25.
Kontakt: Andrej Popovič - EKOVÝLETY, Mlynské nivy 41, 821 08 Bratislava, mail: popovic@changenet.sk, tel.: 0904 467 942